Prezentácia štyroch kráľovských miest východného Slovenska – Bardejov, Kežmarok, Levoča a Stará Ľubovňa v Budapešti

3. júna 2010 sa v Budapešti uskutočnila prezentácia konzorcia štyroch kráľovských miest z východného Slovenska – Bardejova, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne. Úvodná časť prezentácie sa uskutočnila v kinosále Slovenského inštitútu, ktorý sídli na Rákócziho ulici v centre mesta.

Na úvod prezentácie všetkých prítomných privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz a zástupkyňa Slovenskej agentúry cestovného ruchu (SACR) v Budapešti Soňa Jelínková. Po premietnutí filmového dokumentu o slovenských kráľovských mestách (SKM) sa  k prítomným hosťom prihovoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Maďarskej republike Peter Weiss, ktorý prevzal záštitu nad touto prezentáciou.

Peter Weiss vo svojom príhovore vysoko ocenil aktivitu konzorcia SKM, ktoré nehľadiac na vyhrotené  politické vzťahy medzi obidvomi krajinami dokázalo pripraviť a zrealizovať toto podujatie. Naše mestá zároveň ukázali, že atmosféra, ktorá dlhodobo pretrváva medzi politickými predstaviteľmi našich krajín, sa našťastie nie vždy odzrkadľuje na bežných vzťahoch medzi obyčajnými ľuďmi v Maďarsku alebo na Slovensku.

V slovenskej delegácii mali zastúpenie všetky štyri kráľovské mestá. Kežmarok, Levoču a Starú Ľubovňu reprezentovali ich primátori Igor Šajtlava, Miroslav Vilkovský a Valent Jaržembovský, Bardejov na budapeštianskej prezentácii zastupoval prednosta mestského úradu Juraj Popjak.

V podvečerných hodinách bola v Slovenskom inštitúte slávnostne otvorená vernisáž výstavy fotografií slovenských kráľovských miest, ktoré nafotili manželia Igor a Mária Bobákovci. V priestoroch Slovenského inštitútu pozvaných hostí a širokú verejnosť privítal jeho riaditeľ Milan Kurucz. O dobrú náladu počas celej prezentácie sa postarala ľudová hudba zo Spiša. Návštevníci Slovenského inštitútu mohli na záver ochutnať aj naše gastronomické špeciality.

Prezentácia konzorcia Slovenských kráľovských miest v Budapešti ukázala, že aj napriek jazykovej bariére a komplikovanej minulosti možno dospieť k porozumeniu. To od nás očakáva kultúrna Európa a o to by sme sa mali usilovať najmä my sami, nech už žijeme „pod Tatrami“ alebo „za Dunajom“.